NOVINKY

arr3Doplňujúci textMilý zákazníci Neváhajte využiť možnosť doplniť si text k vybraným samolepkám, ktoré to budú...

TOVAR V AKCII

naša cena 3,00 EUR
skladom
naša cena 9,60 EUR
skladom
naša cena 12,00 EUR
skladom

NAJPREDÁVANEJŠIE

naša cena 6,00 EUR
skladom
naša cena 2,50 EUR
skladom
naša cena 15,00 EUR
skladom

ANKETA

Vyhovuje vám výber koreničiek a ich obsah?

Áno 39% Nie 15% Dal/a by som iné typy korenín 18% nevyhovuje mi dizajn, veľkosť 29%

O samolepkách

 

 

HISTÓRIA SAMOLEPIEK

Samolepky sú už bežnou súčasťou nášho každodenného života. Využívame ich v reklame, škole, doma, pri tvorení, zdobení a iných rôznych činnostiach. Neboli však vždy natoľko významným prvkom ako sú dnes. Pátral som v histórii a natrafil som na celkom fascinujúce informácie.

Začali sa využívať medzi európskymi obchodníkmi približne v roku 1880. V preplnených oblastiach trhu výrobcovia začali hľadať spôsob ako pritiahnuť pozornosť potencionálnych zákazníkov, tým že pripájali svetlé papierové štítky na ich preplnené prepravky s tovarom. Nie je jasné, kde sa začali tieto papierové štítky tlačiť, ale v krátkom čase sa na nich objavila aj reklamná potlač alebo cenníky. Boli upevňované  pomocou gumovej pasty a od vtedy sa stali známe ako samolepky.

Prví, kto ich začal bežne využívať boli predajcovia ovocia, ale zakrátko sa už používali aj na pritiahnutie pozornosti na škatuľky cigariet, plechovky s ovocím a sklenené nádoby na cukríky. Na prelome storočia už boli samolepky súčasťou reklamného priemyslu.

V počiatkoch rokov 1900 bola vytvorená gumová pasta, ktorá bola aplikovaná a potom vysušená. Musela sa pred použitím navlhčiť, takže samolepka mohla byť umiestnená. Zakrátko sa stali dostupné aj poštovné známky využívajúce túto techniku. Samolepky s namáčaným lepidlom sa využívali aj na identifikáciu batožín, ktoré boli nakladané a vykladané na parníky a iné masové dopravné prostriedky. Bol to R. Stanton Avery, ktorý ako prvý uviedol na trh samolepiaci štítok s odlepovacím povrchom. Spoločnosť Avery sa stala svetovým lídrom trhu zo samolepkami a štítkami.

Napriek častejšiemu využívaniu samolepiek na komerčné účely prišlo postupne do módy aj zdobenie pre súkromné účely. Samolepky zamerané na deti, označovanie hospodárskych zvierat, divokých zvierat, psov a mačiek, áut a vlakov začali byť populárne v rokoch 1930.

Samolepka na nárazníkoch prišla do módy krátko pred druhou svetovou vojnou. Ako prvé boli produkované tlačiarňami Forest Gill v Kansas City. Zo začiatku boli používané v marketingu pri atrakcii Rocky Mountains v Rock City. V začiatkoch rokov 1940 sa zamestnanci potulovali po parkovisku a lepili nárazníkové samolepky  „bol som v Rock City“ na každé auto či to majiteľ auta chcel alebo nie.

Typy samolepiek a ich využitie naďalej rástli v posledných rokoch natoľko že sa stali už bežnou súčasťou každodenného života po celom svete.

AVERY

R. Stanton Avery

 

V tomto článku sa budem venovať vynálezcovi samolepky a zakladateľovi Avery Dennison Corporation pánovi s menom R.Stanton Avery a jeho spoločnosti.

V roku 1935, Stan Avery, ako ho volali, vynašiel stroj na výrobu samolepiacich etikiet s kapitálovou investíciou 100 dolárov od Dorothy Durfee, učiteľky a jeho budúcej manželky.

Použil motor z práčky, diely zo šijaceho stroja a chvostovej píly.

Dnes firma vyrába tlaku citlivé samolepiace etikety pre zákazníkov a kancelárske  použitie pod značkou Avery; štítky pre komerčné produkty ako šampóny, kontajnery, autá, a je významným dodávateľom samolepiacich známok pre Poštové služby.

Tržby sa v roku 1996 pohybovali od 3,2 miliardy dolárov, a v priebehu prvých deviatich mesiacov tohto roku 2,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť založená pánom Averym v roku 1935 bola spočiatku nazývaná Kum Kleen Products a bola premenovaná na Avery Adhesives v roku 1936. Došlo ešte k niekoľkým zmenám názvov spoločnosti, kým sa nestala súčasťou Avery Internacional v roku 1976 v období expanzie do zámoria, a Avery Dennison po fúzii v roku 1990 s Dennison Manufacturing a spoločnosti pre kancelárske produkty.

V priebehu týchto rokov  pán Avery zlepšil finálne produkty a výrobné procesy. Vyvinul syntetické lepidlá a rýchlo sa uvoľňujúci povlak na štítku podkladového listu – čo uľahčuje odlepovanie jednotlivých štítkov, vyvinul výrobný proces pre tlač a celkový priebeh v jednej výrobnej linke, rozdelených do dvoch alebo troch etáp. Získal 18 patentov.

Pán Avery vyštudoval Pomona College, východne od Los Angeles, s diplomomom z humanity v roku 1932. Odišiel do dôchodku ako vedúci riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Avery Dennison v roku 1977 a slúžil na palube až do roku 1995.

Pán Avery bol známy pre filantropiu v južnej Kalifornii, a podporil California Institute of Technology, Huntington knižnica a Los Angeles County Museum of Art.

Žil s dcérou Judith Avery Newkirk v Los Angeles; dvoma synmi, Dennis Stanton San Diego a Russell DURFEE Los Angeles; 10 vnúčatami a piatimi pravnúčatami. Prvá žena pána Avery, Dorothy, zomrela v roku 1964; jeho druhá manželka, Ernestine Onderdonk, zomrela v júni.

Pán R. Stanton Avery zomrel 12.Decembra  1997 v Pasadene v Californii USA.

 

Info: archív NY Times