NOVINKY

arr3Doplňujúci textMilý zákazníci Neváhajte využiť možnosť doplniť si text k vybraným samolepkám, ktoré to budú...

NAJPREDÁVANEJŠIE

naša cena 6,00 EUR
skladom
naša cena 7,00 EUR
skladom
naša cena 3,00 EUR
skladom

ANKETA

Vyhovuje vám výber koreničiek a ich obsah?

Áno 43% Nie 13% Dal/a by som iné typy korenín 18% nevyhovuje mi dizajn, veľkosť 27%

O samolepkách

 

 

HISTÓRIA SAMOLEPIEK

Samolepky sú už bežnou súčasťou nášho každodenného života. Využívame ich v reklame, škole, doma, pri tvorení, zdobení a iných rôznych činnostiach. Neboli však vždy natoľko významným prvkom ako sú dnes. Pátral som v histórii a natrafil som na celkom fascinujúce informácie.

Začali sa využívať medzi európskymi obchodníkmi približne v roku 1880. V preplnených oblastiach trhu výrobcovia začali hľadať spôsob ako pritiahnuť pozornosť potencionálnych zákazníkov, tým že pripájali svetlé papierové štítky na ich preplnené prepravky s tovarom. Nie je jasné, kde sa začali tieto papierové štítky tlačiť, ale v krátkom čase sa na nich objavila aj reklamná potlač alebo cenníky. Boli upevňované  pomocou gumovej pasty a od vtedy sa stali známe ako samolepky.

Prví, kto ich začal bežne využívať boli predajcovia ovocia, ale zakrátko sa už používali aj na pritiahnutie pozornosti na škatuľky cigariet, plechovky s ovocím a sklenené nádoby na cukríky. Na prelome storočia už boli samolepky súčasťou reklamného priemyslu.

V počiatkoch rokov 1900 bola vytvorená gumová pasta, ktorá bola aplikovaná a potom vysušená. Musela sa pred použitím navlhčiť, takže samolepka mohla byť umiestnená. Zakrátko sa stali dostupné aj poštovné známky využívajúce túto techniku. Samolepky s namáčaným lepidlom sa využívali aj na identifikáciu batožín, ktoré boli nakladané a vykladané na parníky a iné masové dopravné prostriedky. Bol to R. Stanton Avery, ktorý ako prvý uviedol na trh samolepiaci štítok s odlepovacím povrchom. Spoločnosť Avery sa stala svetovým lídrom trhu zo samolepkami a štítkami.

Napriek častejšiemu využívaniu samolepiek na komerčné účely prišlo postupne do módy aj zdobenie pre súkromné účely. Samolepky zamerané na deti, označovanie hospodárskych zvierat, divokých zvierat, psov a mačiek, áut a vlakov začali byť populárne v rokoch 1930.

Samolepka na nárazníkoch prišla do módy krátko pred druhou svetovou vojnou. Ako prvé boli produkované tlačiarňami Forest Gill v Kansas City. Zo začiatku boli používané v marketingu pri atrakcii Rocky Mountains v Rock City. V začiatkoch rokov 1940 sa zamestnanci potulovali po parkovisku a lepili nárazníkové samolepky  „bol som v Rock City“ na každé auto či to majiteľ auta chcel alebo nie.

Typy samolepiek a ich využitie naďalej rástli v posledných rokoch natoľko že sa stali už bežnou súčasťou každodenného života po celom svete.

AVERY

R. Stanton Avery

 

V tomto článku sa budem venovať vynálezcovi samolepky a zakladateľovi Avery Dennison Corporation pánovi s menom R.Stanton Avery a jeho spoločnosti.

V roku 1935, Stan Avery, ako ho volali, vynašiel stroj na výrobu samolepiacich etikiet s kapitálovou investíciou 100 dolárov od Dorothy Durfee, učiteľky a jeho budúcej manželky.

Použil motor z práčky, diely zo šijaceho stroja a chvostovej píly.

Dnes firma vyrába tlaku citlivé samolepiace etikety pre zákazníkov a kancelárske  použitie pod značkou Avery; štítky pre komerčné produkty ako šampóny, kontajnery, autá, a je významným dodávateľom samolepiacich známok pre Poštové služby.

Tržby sa v roku 1996 pohybovali od 3,2 miliardy dolárov, a v priebehu prvých deviatich mesiacov tohto roku 2,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť založená pánom Averym v roku 1935 bola spočiatku nazývaná Kum Kleen Products a bola premenovaná na Avery Adhesives v roku 1936. Došlo ešte k niekoľkým zmenám názvov spoločnosti, kým sa nestala súčasťou Avery Internacional v roku 1976 v období expanzie do zámoria, a Avery Dennison po fúzii v roku 1990 s Dennison Manufacturing a spoločnosti pre kancelárske produkty.

V priebehu týchto rokov  pán Avery zlepšil finálne produkty a výrobné procesy. Vyvinul syntetické lepidlá a rýchlo sa uvoľňujúci povlak na štítku podkladového listu – čo uľahčuje odlepovanie jednotlivých štítkov, vyvinul výrobný proces pre tlač a celkový priebeh v jednej výrobnej linke, rozdelených do dvoch alebo troch etáp. Získal 18 patentov.

Pán Avery vyštudoval Pomona College, východne od Los Angeles, s diplomomom z humanity v roku 1932. Odišiel do dôchodku ako vedúci riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Avery Dennison v roku 1977 a slúžil na palube až do roku 1995.

Pán Avery bol známy pre filantropiu v južnej Kalifornii, a podporil California Institute of Technology, Huntington knižnica a Los Angeles County Museum of Art.

Žil s dcérou Judith Avery Newkirk v Los Angeles; dvoma synmi, Dennis Stanton San Diego a Russell DURFEE Los Angeles; 10 vnúčatami a piatimi pravnúčatami. Prvá žena pána Avery, Dorothy, zomrela v roku 1964; jeho druhá manželka, Ernestine Onderdonk, zomrela v júni.

Pán R. Stanton Avery zomrel 12.Decembra  1997 v Pasadene v Californii USA.

 

Info: archív NY Times